top of page

rekordy

Jakub Vágner je držitelem mnoha zajímavých neoficiálních i oficiálních rybářských rekordů, které sdružuje Mezinárodní asociace sportovního rybolovu IGFA.

Arapaima gigas

< 100 kg

​Ulovení královny Amazonského deštného pralesa, bájné Arapaimy gigas.

Roku 2004 Jakub Vágner v povodí řeky Amazonky zdokumentoval populaci divokých Arapaim žijících ve volné přírodě. Dokázal tak něco, co již mnozí považovali za nemožné.

Arapaima gigas

Arapaima gigas

< 100 kg

​V únoru roku 2007 vedli Jakub Vágner a jeho kameraman Jiří Středa další expedici do nitra Amazonského deštného pralesa za bájnou Arapaimou gigas. V průběhu expedice bylo uloveno několik velkých Arapaim a poprvé se jim také podařilo překročit hranici 100 kg.

Arapaima gigas

Sumec

251 cm

Jakubova nejmilejší ryba vždy byla, je a bude sumec velký (Silurus glanis). V dubnu roku 2007 se mu konečně podařilo poprvé překonat váhovou kategorii 100 kilogramů. V průběhu jediného týdne ulovil dva sumce obřích rozměrů. Jeden z nich měřil 243 cm a vážil 102 kg, ten druhý, kterým překonal do té doby platný světový rekord IGFA v kategorii All-tackle měřil 251 centimetrů a vážil 110 kilogramů (242 lbs. 8 oz.).

Oba byli chyceni na italském veletoku Po při natáčení filmu o lovu sumců „Legenda jménem Sumec“, který zachycuje expedice za sumci z posledních několika let. Obě ryby byly po úspěšném zdolání a zdokumentování vráceny zpět vodě.

Sumec

Sumec kokuni

30 kg

V lednu roku 2008 se Jakubovi podařilo ulovit oficiální světový rekord IGFA v kategorii All-tackle, vzácného sumce Kokuni o hmotnosti 30kg (66lbs. 2oz.). Tento sumec je taktéž znám pod názvem Kamba. Tento podivuhodný sumec byl uloven v Demokratické republice Kongo. Zabral v hloubce dvaceti metrů na hlavním toku řeky Kongo. Jedná se o velmi bojovnou rybu, která se díky svým mohutným ploutvím řadí k nejsilnějším sladkovodním rybám. Většina druhů sumců má malé, zakrnělé oči. Sumec Kokuni má neobvykle velké a modré oči, které na rozdíl od mnoha jiných druhů sumců využívá i při svém lovu. Jedná se o velmi málo zdokumentovaný druh.

Sumec kokuni

Tajmen

146 cm

V červenci roku 2008 Jakub Vágner a jeho tým podnikl úspěšnou expedici za největší lososovitou rybou světa, tajmenem (Hucho hucho taimen). Expedice byla vedena na Mongolsko-Ruské hranice, do povodí řeky Malého Jeniseje.

Expedice ulovila 17  tajmenů s délkou přes 120 cm. Jakub Vágner ulovil rekordního tajmena s délkou 146 cm,který se stal do té doby největší rybou ulovenou na této řece a také 3. největším úlovkem tajmena v celém Mongolsku.

Tajmen

Lates angustifrons

35 kg

​V září roku 2008 vedl Jakub Vágner objevnou expedici na jezero Tanganyika. Cílem expedice bylo ulovení jedné z nejvzácnějších sladkovodních ryb světa, latinsky nazývané Lates angustifrons. Expedice byla velmi úspěšná a kromě tohoto druhu se jí podařilo zmapovat i další dva druhy známých okounů jezera Tanganyika. ​

Největší úlovek druhu Lates angustifrons měl hmotnost 35 kg. Vrcholem expedice bylo objevení zcela nového druhu velkého okouna, který byl do té doby vědecky nepopsán.

Lates angustifrons

Siamský kapr

46 kg

​V dubnu roku 2009 směřovala expedice Jakuba Vágnera do Thajska. Jejím cílem bylo ulovení a zmapování největší kaprovité ryby světa, siamského kapra (Catlocarpio siamensis).

V průběhu expedice byly uloveny dva exempláře siamského kapra.

Větší exemplář vážil 46 kg.

Siamský kapr

Goonch

75 kg

​V červnu roku 2009 byl  Jakub Vágner přizván k filmové expedici National Geographic Channel, která vedla za mysteriózním goonchem žijícím na území Indie. V průběhu expedice se podařilo ulovit dva exempláře této nesmírně vzácné ryby. Větší z obou exemplářů s váhou 75 kg se stal největším goonchem, který byl do té doby sportovním rybářem uloven.

Tento úlovek je uznán mezinárodní asociací IGFA jako oficiální světový rekord v kategorii All-tackle.

Goonch

Zlatý nilský okoun

30 let

​V lednu roku 2010 podnikl Jakub Vágner a jeho filmový štáb objevnou expedici na jezero Turkana v Keni. Cílem bylo zmapování populace nilských okounů. Jezero Turkana, největší pouštní jezero světa, skrývá pravděpodobně největší okouny naší planety. V průběhu expedice se podařilo ulovit extrémně vzácného zlatého nilského okouna, který byl naposledy zaznamenám před více než 30ti lety.

Existuje pouze několik fotografií této pozoruhodné barevné mutace nilského okouna.

Zlatý nilský okoun

147 sumců

za 40 hodin

​V září roku 2006 Jakub Vágner se svými přáteli uspořádal zajímavý pokus, který měl objasnit, kolik trofejních sumců je možné ulovit v krátkém časovém úseku. Jakub Vágner a jeho přítel, skvělý sumcař Claude Valette, dali dohromady partu 9 lidí a za 40 hodin lovu ulovili neuvěřitelných 147 sumců.

147 sumců

Tygří ryba

37 kg

V březnu roku 2007  podnikl Jakub Vágner a jeho filmový štáb svou první expedici do Konga. Jejich cílem byla jedna z největších legend sladkovodní říše, gigantická tygří ryba (Hydrocinus goliath). Expedici se podařilo ulovit několik exemplářů a dovézt zpět unikátní fotografie a filmové záběry.

Tygří ryba

Aligátoří ryba

70 kg

​V květnu roku  2007 Jakub Vágner podnikl úspěšnou expedici za aligátoří rybou na území Texasu. V půběhu 14ti denní expedice se podařilo ulovit několik kostlínů s váhou přes 70 kg. Největším exemplářem se stal kostlín o hmotnosti 90kg.

Aligátoří ryba

Sumec Piraíba

190 kg

​V únoru roku 2008 se Jakubovi podařilo chytit obrovského amazonského sumce piraíbu (Brachyplatystoma filamentosum) o hmotnosti 190 kg. Jedná se o největší čistě sladkovodní rybu, která do té doby byla na rybářský prut ulovena.

Sumec Piraíba

Arapaima gigas

130 kg

​​Prvním oficiálním světovým rekordem IGFA v kategorii All-Tackle bylo pro Jakuba ulovení Arapaimy gigas o délce 249cm s hmotností 130kg(286 lbs. 9 oz.). Tuto gigantickou Arapaimu gigas, která je taktéž známa pod idiánským jménem Pirarucu, ulovil Jakub Vágner v Brazílii.

Tato arapaima byla ulovena v povodí řeky Amazonky, dne 17.8.2008.

Arapaima gigas

Pangas siamský

21,3 kg

Thajsko a rok 2009 – výsledkem byl Pangas siamský o hmotnosti 21,3 kg.

Pangas siamský

Himantura chaophraya

175 kg

V květnu roku 2009 uspořádal Jakub Vágner expedici do povodí řeky Bang Pakong v Thajsku. Cílem expedice bylo ulovení a zdokumentování obřího sladkovodního rejnoka s latinským názvem Himantura chaophraya.

V průběhu 14ti denní expedice byly uloveny dva exempláře, které se přes jejich
rozměry nepodařilo přesně zvážit.

Váha většího z obou rejnoků byla odhadnuta na 160-190 kg.

Himantura chaophraya

Štika

141 cm

​V prosinci roku 2009 se Jakubovi splnilo velké přání a chytil životní štiku o délce 141 cm.
V průběhu tří dnů se mu v České republice podařilo ulovit a nafilmovat
několik velkých štik s délkou 120cm plus.

Štika

rekordy

bottom of page