freshwater giants

Expedice do Mongolska

95

7.3.2008

Jakub Vágner se vydal koncem června na téměř měsíční expedici do Mongolska, která byla velmi dobrodružná. Cílem byl Malý Jenisej pod soutokem řek Tengis a Šiškid, kde žije legendární ryba Mongolska – tajmen, největší lososovitá ryba světa.

Celá expedice byla ztížena rozsáhlými požáry, které celou oblast mongolsko-ruských hranic v této době postihly. Po 560 kilometrech pěšího pochodu skrz požáry a ledovcová pole došla nakonec expedice zdárného konce a z celé cesty bylo pořízeno více než čtyřicet hodin filmového materiálu. Jakub Vágner ulovil 17 tajmenů nad 120 centimetrů a padla i rekordní ryba celé oblasti a to tajmen o délce 146 centimetrů s váhou 43 kilogramů.

Hlavní drama však přišlo až zpět v civilizaci. V den návratu bylo v Ulánbátaru vyhlášeno stanné právo a v průběhu 48 hodin zabito 12 lidí. Celý štáb byl účasten přímých násilných konfliktů a byl terčem pouličního útoku, ale naštěstí se vše odehrálo bez vážnějších zranění. Expedice je zpět v České republice a již v těchto dnech připravují dokument o této dobrodružné cestě. Následující cesta Jakuba Vágnera vede do další z neprobádaných oblastí Amazonie a na přelomu září do legendami opředeného Konga.