freshwater giants

Expedice do Konga byla úspěšná

168

30.8.2010

Další sladkovodní gigant byl uloven a zdokumentován. Jak všichni víte, koncem června odjel Jakub se svým kameramanem na několikatýdenní, již třetí, expedici do nebezpečného Konga.

Bylo to akorát v době, kdy celosvětový kanál National Geographic vysílal v pořadu „Hooked: Vampire Fish“ jeho souboje s tygří rybou žijící na území Konga, kterou Jakub chytil na první výpravě v loňském roce a na druhé v únoru 2009.

Třetí expedice do povodí řeky Kongo byla tentokrát vedena až do oblasti Equatoru, a to za největší rybou tohoto povodí, sumcem s lokálním názvem „kamba“. Tento druh sumce je velkou neznámou jak pro sportovní rybáře, tak i pro vědce. O jeho životě i maximálních rozměrech víme zatím absolutní minimum, dle slov domorodců však dosahuje obrovské velikosti. Legendy hovoří o rybách dlouhých až tři metry. Kamba se každopádně řadí mezi největší sladkovodní ryby světa a to byl i důvod celé expedice. Kamba je jedním z 23 sladkovodních obrů po kterých Jakub pátrá v projektu mapujícím poslední žijící exempláře těchto vzácných ryb.