freshwater giants

Expedice do Indie

158

24.6.2009

Je to pár už dnů, co se známý rybář a dobrodruh Jakub Vágner vrátil z poslední expedice, na kterou ho vyslala významná americká společnost.

Jakuba oslovili již před několika měsíci, kdy se za ním vypravili do Prahy, aby natočili reportáž o jeho projektu – největších sladkovodních rybách světa. Po krátké době byl Jakub přizván, aby společně s americkým týmem odjel na expedici do Indie, kde se měl vydat po stopách záhadného tvora. Sumce, který údajně útočí na lidi a bohužel si v posledních měsících podle očitých svědků vyžádal nejméně pět obětí.

Společně s týmem se rozhodli tuto, prozatím, záhadu objasnit, sumce ulovit a vše zdokumentovat.

Těch několik týdnů bylo jasným důkazem toho, že obávaný sumec není jen legendou a strašákem pro malé děti. Dnes již s určitostí můžeme říct, že si tato ryba pravděpodobně zvykla na „jednoduchou“ potravu, kterou je bohužel lidské maso.

Ve sladkovodní vodě se jedná o vzácný jev. Za přísunem potravy stojí místní zvyk, a tím je pro nás netradiční pohřeb, kdy se lidské ostatky vhazují do řeky.

Zpočátku cesty se ulovení sumce zdálo jako neřešitelný problém. Nebylo jasné jakou techniku použít a už vůbec ne, na co lovit. Naštěstí byla expedice úspěšná a rybu se podařilo chytit v poslední den výpravy.