freshwater giants

Česká republika má světové prvenství

96

7.3.2008

Mezinárodně uznávaný rybář Jakub Vágner se po více než měsíční expedici vrátil z Amazonie s úlovkem, který svou výjimečností obletěl celý svět.

Jak Jakub sám říká:
„Podle satelitní navigace jsme se nacházeli v nitru pralesa více než 800 km od prvních náznaků civilizace.“

V těchto končinách narazil se svým kameramanem Jirkou Studničkou na sumce obřích rozměrů, který je latinsky nazýván BRACHYPLATYSTOMA FILAMENTOSUM. Jedná se o druh největšího sumce světa.

„Tato expedice byla pro mě tou nejdobrodružnější a cestovatelsky mě velmi poznamenala. Po šestidenním pochodu pralesem jsme narazili na indiánský kmen,pro něhož bylo setkání s bělochy nepochopitelné. Nevím, kdo byl ve větším šoku, ale po několika dnech v džungli vzniklo mezi námi silné pouto.“

Jakub Vágner a Jirka Studnička žili s těmito indiány po celou dobu expedice a měli příležitost dokumentovat nejen všední život kočovných indiánů, ale i jejich lovecké výpravy, při kterých nepoužívají moderní zbraně, ale jen dřevěná kopí a foukací trubice s jedním z nejprudších jedů světa curare.

„Bylo až vtipné porovnávat naše znalosti o přírodě se znalostmi domorodých indiánů. Mnohému nás naučili o životě v pralese a my jsme těmto lesním lidem na oplátku předvedli rybolov, se kterým do té doby neměli zkušenosti.

„Poslední dny jsme strávili v blízkosti řeky indiány nazývané Chachauya, kde jsem narazil na soupeře, který byl na hranici lidských možností. Již se šeřilo a pomalu mě uspával amazonský prales. Bylo to jakoby ze sna, kdy mě z usínání vytrhl řev obrovského navijáku, který se používá jen pro lov žraloků a obřích mečounů. Ryba ujížděla s proudem více než 400 metrů, než jsem ji byl vůbec schopen přibrzdit. Ani toto vybavení však nestačilo a téměř vařící se naviják jsem musel brzdit rukama a to i přes to, že mě vlasec rozdíral prsty.“

Po mnohahodinovém boji a s velkým štěstím byla nakonec ryba obřích rozměrů přemožena a zdokumentována. Největší sumec světa Brachyplatystoma Filamentosum o hmotnosti 190 kg je tak nejenom největším sportovně zdolaným sumcem světa, ale též i největší sladkovodní rybou, která kdy byla zdolána pouze pomocí rybářského prutu a navijáku.